Sivilceler hakkındaSivilce (akne vulgaris) sık görülür ve rahatsız edici bir sorundur. Özellikle ergenlik başlarında ciltte yağlanma artar, yağ bezlerinin faaliyeti bozulur. Böylece deride yağ birikimi, gözeneklerde tıkanma, şişme, iltihaplanma, deri altı kisti olabilir.

Her ne kadar 12-18 yaş arası daha fazla görülse de her yaşta, her dönemde ve her insanda bu sorun gelişebilir. Kadınların %70 i, erkeklerin ise %80 inde hayat boyunca herhangi bir zamanda sivilce oluşabilir. Sivilce en fazla yüzde, üst boyun bölgesinde, omuzda, sırt bölgesinde ve göğüste oluşmaktadır.

Sivilce için hiçbir mucize çözüm olmamasına rağmen, iyi haber ise sivilcenin kontrol edilebildiğidir ve birçok olayda sivilceler uygun tedavi ile büyük oranda iyişebiliyor.

Sivilcelerin tedavisi için mucize bir sivilce maskesi hayalinden uzak durun. Eğer olsaydı, herkes o maskeyi kullanmaz mıydı? Onun yerine dermatoloğunuzu görüp, onun önereceği kremleri kullanmak ve cildinizi temiz tutmaya yarayacak temizleyiciler ile cildinizin bakımını yapmak en doğru ve geçerli olan tek yoldur.

Sivilceleri sıkmayın, patlatmayın. İz bırakmasına neden olabilirsiniz. Sivilceleri fırçalamakta çok kötü bir yöntemdir. Su ile beraber sert bir bez, havlu kullanmayın. Bunlar yağlanmayı daha fazla artırır ve yara izlerine de sebep olabilir. Sadece ellerinizi kullanın. Günde 2 defa, ılık su ile yumuşak bir sabun kullanarak yüzünüzü yıkayın. Ellerinizle yüzünüze defalarca masaj yapın. Sonra bol su ile durulayın.

-----------