Bebeklerde neden sivilce çıkar, nasıl geçer?Birçok anne baba, yeni doğmuş ya da henüz bir kaç haftalık bebeklerinde kırmızı şişliklerle birlikte yüz kızarıkları gördüğü zaman dehşete kapılır. Bu kırmızı şişliklerin en sık görülen ortak nedeni "bebek sivilcesidir."

'Bebek sivilcesi' kirden dolayı oluşmaz, birilerinden bulaşması da sözkonusu değildir. Bebeğin cildinin çok hassas olduğunu göz önüne alarak sivilceler ile oynamayın, yumuşak bir kumaş ile bile olsa sürtmeyin, fırçalamayın, sıkmayın.

Genelde, gebeliğinin son aylarında anneye ait hormonlar plesentayı geçip bebeği etkiler ve bu bebeğin derisinde yağ salgı bezlerini uyarır, bu da bebek sivilcesine neden olur.Bu sivilceler doğumda mevcut olabilir ama tipik olarak 3-4 haftalık olanlarda daha sık görülür. Genellikle yanaklarda ve bazen alın, çenede ve hatta arka bölgelerde görülür. Genelde bir kaç hafta içinde kaybolurlar. 4-6 aylık olana kadar sivilceler genelde tamamen geçer.

bebek sivilcesi

Bebeklerde ayrıca bebeğin derisi kumaşla temas ederse, uygun olmayan deterjanlarla yıkanan giysilerinde veya cildinin bir bölümüne sık temas eden tükürüğü, ya da anne sütünden sık ıslanan bir bölgesi sivilcelerin daha da kötü görünmesine neden olabilir.

Nazikçe günde bir defa su ile onun yüzünü temizleyin, yumuşak bir bebek sabunu da kullanabilirsiniz. Eğer "sivilce" sertse veya 6 ayın ötesinde devam ederse, mutlaka yardım etmesi için doktorunuza başvurun. Size yumuşak bir krem önerebilir. Sivilcenin görünümü sizi kuşkulandırıyorsa, örneğin pul pul bir yapısı varsa sivilce olmayabilir. Yine doktorunuza danışmanız gerekir.

Bebeklerde oluşan sivilcelerde genelde beklemek işe yarar. Bir süre sonra yağ bezleri aşırı salgılamayı durduracak ve sivilceler kaybolacaktır. Elbette belli bir süre. Daha sonra çıkacak sivilceleri ise, onun kendi hormonlarının onu artık yetişkin bir insana döndürüyor olduğunun kanıtı olacaktır.

10 yorum “Bebeklerde sivilce”

 1. ayten29 Eyl - 06:29

  bebeklerde burunda, çenede en sık görülür. çoğu bebekte vardır,sık rastlanır. sağlık çalışanı olarak 1-1.5 ayda geçtiğini söyleyebilirim.ama bunu pişikle deri kurumasıyla başka dermatit hastalıkları ile karıştırmamak gerekir. sivilce bilinen görüntüsü vardır zaten,bebeğinizdeki ayrımı iyi yapın.

 2. nurcan26 May - 13:48

  bebeğim 8 aylık. doğduğundan beri yüzünde sivilceler var, arada kayboluyor yine tekrarlıyor.krem kullanıyorum ama geçmedi.

 3. sevilay31 May - 19:26

  iyi günler benim bebeğimde doğduktan 3gün sonra sivilceler oluşmaya başladı.doktor isilik dedi ama şuan 4 aylık olmasına rağmen hala geçmedi.ilk zamanlar yüzünde kafasında hiç boş alan yoktu.pütür pütür kocaman sivilceleri vardı ve sadece kafasında ve yüzünde oluşuyordu.büyüdükçe sivilceleri azaldı ama tamamen geçmedi.terletmemeye çalışıyorum emzirirken mememi temizliyorum ama hala tek tek kocaman yetişkin yüzü gibi sivilceleri var.nedenini bir türlü çözemedik.acaba sütümden alerjimi oluyor yoksa bunun başka bir nedeni varmıdır?bu konuda lütfen beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkür ederim.

 4. şermin23 Haz - 13:09

  benim bebegimin yüzü ve karın bölgesi sivilcelerle doluydu ama geçti..

 5. cigdem12 Tem - 21:00

  iyi günler, 4 haftalik bir oğlum var. doğduktan birkaç gün sonra yüzünde sivilce çıkmaya basladı. gitgide çoğalmaya basliyor nedenini anliyamiyorum, acaba anne sütünden mi oluyor. sivilceleri ayni resimdeki bebegin sivilceleri gibi, önerisi olan varmi..

 6. emine22 Eki - 20:53

  benim kızım 4yaşında.ama hala sivilceleri devam ediyor.siyah nokta haline gelince delikmiş gibi kalıyor.ne yapmam gerek?temiz de tutuyorum yinede oluyor.ve gitgide çoğalıyo.

 7. ümran08 Ara - 23:55

  benim kızım da 4 haftalık önce alnında başladı şimdi yüzünde çenesinde başında bile var.ne yapmamaız gerekiyo acaba

 8. hatice31 Oca - 03:51

  merhabalar herkese.. benimde 6 aylik bir oglum var 3 aylikken ayni resimdeki cocugun yûzlerindeki gibi yaralar cikti galiba derman deniliyor kremde aldik ôzel dermatologa da gôtûrdûk anlamiyorlar, normaldir deniliyor ama gitgide bûyûyorlar ve sicriyor baska yerlerine vede iki haftadirda kaniyor kasiyor durmadan ve ne yapacagimi bilmiyorum. lûtfen bana bir cevap verirseniz sevinirim. tekrardan tesekkûrler saygilar:=)

 9. gülay01 Şub - 14:38

  merhabalar. 7 aylık oğlumda doğduğu ilk haftalardan itibaren sivilceler çıkmaya başladı. çocuk doktorumuza götürdüğümde geçer üzerine düşme diyor, biz yine de hormon tahlilerimizi falan yaptırdık ama birşey çıkmadı. sivilceler iri ve iltihaplı halde ne yapmam gerekiyor, yardımcı olan olursa sevinirim…

 10. nihal20 Şub - 00:27

  merhabalar,
  benim 4 haftalik bi kizim var, onunda yüzünde kafasinda sivilceler cikti, doktora götürdük sadece suyla silin kendiliginden gecer dedi ama merak ediyorum acaba kasiniyormu? bu yüzden huysuzluk ediyor olabilir mi?
  lütfen bana bi cevap yazin, simdiden tesekkür ederim.Yorum ekleme kisa bir sure kapali..